Home Office? Czemu to takie trudne?

Vector cartoon deadline concept for freelance, job

Pandemia zmieniła wszystko 

Pandemia koronawirusa w ciągu trzech pierwszych miesięcy 2020 roku zmusiła miliony ludzi do pozostania w domach. Co więcej skłoniła ich do diametralnych zmian nawyków życiowych – w tym tych związanych z pracą. Poza załamaniem się licznych branż, wiele osób wcześniej pracujących w biurach musiało pilnie przełączyć się na tryb home office.  Takie przemodelowanie życia dla każdego pracownika jest z mniej lub bardziej ważnych przyczyn olbrzymim wyzwaniem, a nowy sposób funkcjonowania ma niewątpliwy, najczęściej negatywny wpływ na produktywność. (zdjęcie tytułowe Biznes plik wektorowy utworzone przez vectorpocket – pl.freepik.com)

Dlaczego praca w domu jest tak trudna?  

Pozornie praca w domu nie powinna nastręczać wielkich kłopotów. Teoretycznie powinniśmy czuć się świetnie, skoro nie trzeba wychodzić z domu, a tym samym tracić czasu na dojazdy i rozwiązywanie łamigłówek codziennej logistyki. Niestety poza tymi niewątpliwymi zaletami home office niesie za sobą wiele niespodziewanych problemów. I nie chodzi tu tylko o kota spacerującego po klawiaturze twojego komputera w najmniej spodziewanym momencie, czy córkę, która chce ugotować obiad dla ukochanego misia w chwili, gdy twój szef czeka na linii, by rozpocząć wideokonferencję. To są oczywiście poważne problemy, ale mimo wszystko da się je przezwyciężyć, np. kupując psa lub ryglując drzwi największą szafą w domu. To, co często nie pozwala nam dobrze pracować, jest przez nas nieuświadamiane. Bardzo ważnymi czynnikami kształtującymi życie ludzi są nawyki i codzienne rutyny. To one w niezwykle dużym stopniu kierują tym, w jaki sposób się zachowujemy. Te nieświadome, wdrukowane schematy naszych działań są oparte na tym, co psychologia behawiorystyczna nazywa warunkowaniem.  

Biznes plik wektorowy utworzone przez vectorpocket – pl.freepik.com

Nawyk – autopilot 

Jeżeli zastanawiasz się, dlaczego nie możesz zacząć pracy bez porannej kawy, może faktycznie napój działa na ciebie pobudzająco; z drugiej strony to jednak część rytuału – jeśli go wypełnisz, twój mózg  przełącza się na inny poziom działania. Czy kiedykolwiek myślałeś, dlaczego tak trudno pracuje się na ulubionej kanapie lub fotelu, z którego zazwyczaj oglądasz telewizor? To pewnie ta sama przyczyna. Znajdując się w miejscu, które podświadomie łączysz z rozrywką lub odpoczynkiem, musisz wykorzystać 2 razy więcej energii, by przełączyć się na tryb „pracuj”, a twoje myśli i tak będą uciekać na inne tory. Jak trudna i wyczerpująca jest zmiana takich nawyków, pisze w książce “Siła Nawyku” Charles Duhigg (możecie posłuchać tutaj). Teraz zastanów się, ile może być właśnie takich rozpraszaczy w domu? Co zabiera twoją uwagę i prowadzi do miejsc, które podświadomie kojarzysz z innymi czynnościami niż praca?   

Jak sobie pomóc?  

Po pierwsze pracując w domu, staraj się stworzyć specjalnie rutyny dedykowane pracy. Jak mogą wyglądać? Po zjedzeniu śniadania ubierz rzecz, która kojarzy się z pracą. Jeżeli możesz, wyznacz jeden sprzęt elektroniczny, który będzie służył wyłącznie do pracy. Wybierz miejsce, w którym będziesz pracować i które nie będzie poświęcone innym czynnościom. Stworzenie specjalnej przestrzeni podświadomie będzie zawsze wiązała się z pracą, a ta stanie się efektywna.  Jeżeli to możliwe, postaraj się stworzyć stały rytm dnia – niech każda pora ma przypisane zajęcie; wówczas w danych godzinach mózg automatycznie wejdzie w odpowiedni program. W przeciwnym razie po kilku dniach twoje życie może zmienić się w chaos, w którym jak w cyklonie mieszają się aktywności zawodowe i prywatne. Wiele czynności zajmie ci więcej czasu i z pewnością odczujesz większe zmęczenie. Niestety nie będzie łatwo, ale trzeba próbować. Mamy różne domy, różne rodziny i zwierzęta domowe, dlatego też nie wszystkim będzie łatwo wykonać powyższe zalecenia.  

Pies plik wektorowy utworzone przez macrovector – pl.freepik.com

Co jeżeli tak już zostanie? 

Wiele analiz, jakie pojawiają się w czasie pandemii sugeruje, że jedną z następujących zmian może być większy odsetek osób pracujących z domu. Mimo pracy zdalnej rezultaty działalności są podobne, zatem w niektórych przypadkach nie warto dalej wydawać większych sum na prowadzenie biura.  Ma to szczególne znaczenie dla branży kreatywnej i wszelkich samodzielnych stanowisk.  Co mogą zrobić w takiej sytuacji pracownicy, dla których praca w domu to problem? Z pomocą mogą przyjść przestrzenie coworkingowe i biurka na wynajem. Praca w coworku ma wiele pozytywnych cech home office, takich jak luźna atmosfera czy brak szefa nad głową. Łatwiej też zbudować schemat dnia pracy w miejscu, w którym nie ma zbyt wielu skojarzeń z domową sielanką a jednocześnie możesz pracować w super przestrzeni jak ta. Ponadto przy okazji wynajmu biurka możemy poznać wielu ciekawych ludzi oraz poszerzyć swoje doświadczenie o wiedzę innych osób spoza naszej organizacji.   

Urząd plik wektorowy utworzone przez macrovector – pl.freepik.com

Za jakiś czas przekonamy się, jaki trwały wpływ na sposób funkcjonowania pracowników i firm będzie miała pandemia koronawirusa. Bez wątpienia wiele rzeczy nie pozostanie takich jakim były przed pojawieniem się choroby, a rynek pracy bezsprzecznie jedną z najbardziej zmienionych przestrzeni.   

Leave Comment

Your email address will not be published.