Coworking Katowice – najlepsza lokalizacja?

sebastian-bednarek-w8H-SVDHK_w-unsplash

Katowice to miasto, w którym wciąż rozwija się rynek coworkingu. Pierwsze przestrzenie coworkingowe powstały co prawda już kilka lat temu (np. Katodesk), ale w porównaniu z innymi dużymi miastami w Polsce, w stolicy województwa śląskiego nadal jest ich niewiele. Wzrost liczby ludzi pracujących zdalnie lub prowadzących swoje działalności na terenie Katowic powoduje, że w ostatnim czasie liczba coworków zaczęła rosnąć, a ich oferta staje się coraz bogatsza (Wellcome Office proponuje np. elektonicznie sterowane biurkaJ).     

Jeżeli chcesz wynająć biurko w Katowicach, z pewnością weźmiesz pod uwagę odpowiednią lokalizację. Wbrew pozorom nawet jeżeli pracujesz zdalnie to miejsce wykonywanej pracy ma znaczenie – choćby z punktu widzenia czasu, jaki trzeba poświęcić na dojazd i parkowanie, czy infrastrukturę jaką oferuje otocznie.  

Photo by Nomadic Julien on Unsplash
Obraz Marcel Wójcik z Pixabay

Transport robi różnicę 

Pierwsze pytanie na jakie musisz sobie odpowiedzieć, to kwestia transportu. Jeżeli dojeżdżasz samochodem, możesz wybierać z oferty większej liczby przestrzeni, także tych umiejscowionych poza centrum, np. na terenie Fabryki Porcelany; mimo wszystko warto upewnić się, czy przy coworku znajduje się dostępny parking, co nie zawsze jest oczywiste. Jeśli wolisz zostawić samochód w domu albo ze względów ekologicznych lub ekonomicznych zupełnie rezygnujesz z takiego rozwiązania, lepiej nie wychodzić poza Śródmieście, gdyż dojazd do coworku może pochłonąć kilkadziesiąt minut z twojego dnia pracy.  

Na obszarze Śródmieścia, czyli w kwadracie wyznaczonym mniej więcej ulicami: Chorzowską na północy, Grundmanna na zachodzie, Francuską na wschodzie i autostradą A4 na południu, najłatwiej o dobry transport publiczny – dojedziesz tu z każdego miasta na Śląsku. Oczywiście wybór własnego auta nie jest wykluczony; to ważne choćby dla twojego kontrahenta, z którym spotykasz się w coworku, a który jakoś musi do ciebie dotrzeć.   

Większy problem to parking. W Śródmieściu większość miejsc parkingowych jest płatna, ale jeżeli potrzebujesz parkingu na nie więcej niż 3h, możesz skorzystać z darmowej opcji oferowanej przez galerie handlowe. Warto dodać, że część coworków w centrum leży poza granicami płatnego parkowania, nie ma tam także dużego natężenia  ruchu, dlatego  znalezienie miejsca jest łatwiejsze i bezpłatne, np. przy Wellcome Office na ul. Kościuszki.    

 

Nie tylko paca 

Praca to często nie tylko siedzenie przed ekranem komputera, ale mniej lub bardziej formalne spotkania, konsultacje czy negocjacje warunków w cztery oczy. Fajnie w czasie dnia móc też coś dobrego zjeść. Jeżeli powyższe czynniki są istotne z twojego punktu widzenia, to lokalizacja w Śródmieściu będzie pewnie bardziej atrakcyjna – chyba, że trafisz na cowork w dużym kompleksie usługowym, gdzie poza biurami znajdują się knajpki czy kawiarnie. Zdarza się także, że w czasie pracy konieczne jest wydrukowanie większej ilości niestandardowych rzeczy, kupienie sprzętu czy kwiatów na jakąś okazję, czemu też sprzyja lokalizacja centralna. 

Przemyśl i policz zanim wybierzesz 

Ponieważ nie ma większych różnic w cenie za wynajem biurka w centrum lub poza nim, przed wyborem lokalizacji dla swojego biznesu musisz wszystko dobrze policzyć. Kiedy wystarczy ci w zupełności biurko, internet i parking, opcja pracy w coworku  na obrzeżach miasta jest optymalna. Jeżeli jednak wolisz czasem zostawić samochód w domu, chcesz mieć możliwość dużego wyboru miejsc do spotkania czy rozrywki w przerwie – wybierz centrum. I pamiętaj – za zły wybór możesz zapłacić twoim najważniejszym zasobem – czasem.    

Leave Comment

Your email address will not be published.