Coworking Katowice, czy to się opłaca?

050315_r0_940

Cowork Katowice, czy to się opłaca?  

Myśląc o rozpoczęciu własnego biznesu pewnie liczysz koszty i zastanawiasz się, jaka opcja na lokalizację firmy jest najlepsza. Oczywiście zakładając, że potrzebujesz czegoś więcej niż wirtualnego adresu oraz skromnego „biura”, czyli kawałka fotela za piecem u ciotki, która mieszka 20 km od najbliższego miasta. Jak rozwiązać zatem problem młodego przedsiębiorcy? Spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie i sprawdzimy, czy lepiej wybrać cowork, czy własną przestrzeń. 

Na początek załóżmy, że jesteś sam lub sama i potrzebujesz biura do codziennej pracy, a do tego raz na jakiś czas musisz spotkać się z klientem lub przeprowadzić minikonferencję (i to nie w najbliższej knajpie za rogiem, choć ma to swoje oczywiste uroki). 

Najlepsza lokalizacja 

Ceny biur w Katowicach są oczywiście, jak wszędzie, zróżnicowane. Zależą od wielkości, standardu i lokalizacji oraz tego, co zawiera czynsz. Jeżeli zależy ci na naprawdę dobrej lokalizacji – śródmieście i najbliższe okolice – to w Katowicach powinieneś wybrać kwartał miasta ograniczony ul. Chorzowską na północy, autostradą A4 na południu, ul. Francuską na wschodzie i Grundmana na zachodzie. Co prawda najtrudniej tutaj o parking, ale z drugiej strony łatwiej dojechać każdym innym środkiem transportu. W centrum łatwo też znaleźć dobrą restaurację lub  kawiarnię na biznesowy (i nie tylko) posiłek. Nie ma co ukrywać, działa tu obecna w śródmieściu wszystkich miast „magia centrum”.  

Własne biuro: koszty, koszty, koszty……. 

Poszukując lokalu w tej właśnie okolicy raczej nie znajdziesz niczego tańszego niż 850 zł na miesiąc za pokój biurowy o powierzchni kilku metrów. Co więcej – to szczęście, jeśli pomieszczenie będzie wyposażone w biurko i fotel. Jeżeli nie, na meble trzeba wydać kolejne 500 zł i liczyć, że krzesło nie zmieni twojego kręgosłupa w tor do Formuły 1. Jeśli potrzebujesz także sali na spotkania, dodaj kolejny wydatek w postaci 40 zł za godzinę wynajmu (za 3 spotkania w miesiącu zapłacisz więc minimum 120 zł). 

Do kosztów koniecznie trzeba doliczyć sprzątanie – uwierz, po kilku godzinach pracy nawet najbardziej zmotywowany przedsiębiorca nie marzy o tańcu z odkurzaczem; zresztą nie powinien, bo jego zadaniem jest zarabianie pieniędzy, a jeżeli godzina pracy właściciela biura ma być tańsza niż osoby sprzątającej, to może lepiej zamknąć biznes. Sprzątanie małego biura raz na 2 tygodnie to kolejne 100 zł. Zostaje jeszcze Internet (powiedzmy 30 zł) oraz sprzęt biurowy w postaci drukarki za ok. 200 zł  i właściwie można zaczynać.  

Korzystając z takiego rozwiązania, zapłacisz miesięcznie 1200 zł i 700 zł jednorazowo. To koszt przy założeniu, że okazyjnie znajdziesz małe biuro w dobrej cenie, co niestety nie jest oczywiste. Jeżeli będzie ci potrzebne biuro dla co najmniej 3 osób, wydasz na nie ponad 2400 zł przy tych samych założeniach.       

Coworking w Katowicach? To się opłaca! 

W Katowicach możesz wybierać oferty z kilku przestrzeni coworkingowych. Te zlokalizowane w centrum oferują swoje biurka w podobnych cenach, które wahają się od 400 do 600 zł w zależności od opcji (przykłady znajdziecie tutaj i tutaj). Niektóre pakiety zawierają dostęp do sal konferencyjnych kilka razy w miesiącu, a także możliwość korzystania z pokoju do videokonferencji. Co ważne, coworki są zazwyczaj dodatkowo wyposażone w sprzęt biurowy, chill zone, a nawet ekspres z kawą.  

Za sprzątanie i internet odpowiada wynajmujący, więc ten koszt masz już z głowy. Ponadto bardzo często wynajem biurka odbywa się na podstawie elastycznej umowy z krótkim okresem wypowiedzenia. Nawet jeśli zamkniesz biznes, nie ryzykujesz ponoszenia dodatkowych kosztów rozwiązania umowy. 

Wybierając cowork w Katowicach zamykasz koszty biura w max 600 zł i dostajesz w pakiecie kilka bonusów, takich jak miejsce relaksu,  darmowa kawa, czy przestrzenie o specjalnym przeznaczeniu. Według naszych wyliczeń dopiero gdy twoja firma zaczyna zatrudniać więcej niż 4 pracowników, wynajem własnego biura zaczyna być bardziej opłacalny. Jeszcze jednym niewycenialnym, wielkim atutem coworkingu jest możliwość zawierania nowych znajomości i budowania sieci cennych kontaktów. Nie ma na to szans, gdy siedzisz zamknięty w 4 ścianach. Oczywiście są działalności, które z definicji nie mogą być prowadzone w przestrzeniach coworkingowych, ale każdy przedsiębiorca, zanim wynajmie biuro, powinien poważnie rozważyć możliwość pracy w coworku.    

 

Leave Comment

Your email address will not be published.